15 lipca 2024

Co to jest strategia inwestycyjna?

Zawsze trudno jest rozpocząć coś nowego, zwłaszcza jeśli w rezultacie możesz stracić pieniądze, więc inwestowanie bez strategii i celu może być nieefektywne.

W tym artykule opowiem Ci czym jest strategia inwestycyjna i jak pomoże zwiększyć dochody z inwestycji. Ten artykuł ma charakter informacyjny i jest bardziej odpowiedni dla początkujących inwestorów. Nie będzie on zawierał profesjonalnych strategii inwestycyjnych ani porad dotyczących tego, jakie akcje należy kupić.

Co to jest strategia inwestycyjna?

Strategia inwestycyjna to plan kupna i sprzedaży papierów wartościowych oparty na celach, czasie i cechach osobistych inwestora. Często bez strategii, inwestycje stają się hazardem, a inwestorzy przeżywają ogromny stres, gdy tracą pieniądze.

W tym ujęciu strategia inwestycyjna staje się planem krok po kroku dla ogólnej alokacji aktywów. Najlepiej, aby wszystkie kroki były zapisane, abyś mógł co jakiś czas sprawdzać przebieg strategii.

Ustalanie celów

Na tym etapie trzeba będzie odpowiedzieć na trudne pytania: w co inwestować, na jak długo i jakie ryzyko jest do zaakceptowania. Ten etap może być czasochłonny, ponieważ trzeba zaplanować wydatki z kilkuletnim wyprzedzeniem i spróbować obliczyć możliwy zwrot z inwestycji. Każdy inwestor ma swoje plany: kupno domu, zabezpieczenie emerytury, wykształcenie dzieci. W związku z tym czas dla każdego inwestora będzie inny.

Tworzenie portfela

Na tym etapie inwestor decyduje, w jakie aktywa i kiedy zainwestować swoje pieniądze, aby uzyskać pożądany zwrot, skorygowany o inflację. Zysk musi być realny i osiągalny, a ryzyko nie może sprawić, że inwestor będzie nerwowy i straci motywację.

Czym są style inwestycyjne?

Style inwestycyjne zależą od charakteru i cech jednostki i zmieniają się wraz z wiekiem. Młodsi inwestorzy mają czas na odzyskanie utraconego kapitału, dzięki czemu mogą zainwestować w bardziej ryzykowne aktywa. Starsi inwestorzy skupiają się bardziej na ochronie kapitału i stabilności dochodów, ponieważ mają mniej okazji do podejmowania ryzyka. Często dostajemy zapytania, czy istnieją strategie, które pozwalają zarabiać na każdym rynku – odpowiedź w linku. Inwestuj we wzrost wartości rynkowej. Przez większość czasu inwestorzy wybierają akcje na podstawie wysokich wskaźników wzrostu zysków lub sprzedaży, ale błędem jest skupianie się tylko na tym wskaźniku, ponieważ wysokie wskaźniki wzrostu są bardzo niestabilne.

Firma może być ciekawa, jeśli rośnie szybciej niż cała branża, ale jednocześnie jej tempo wzrostu nie jest nieskończone. Ogólnie rzecz biorąc, akcje o małej kapitalizacji rosną szybciej niż akcje o dużej kapitalizacji.