Wszyscy świadomi finansowo ludzie są dziś pewni: inwestowanie pieniędzy to konieczność, bo w innym przypadku, zaniedbane oszczędności zaczną tylko tracić na wartości. Tylko nie każdy jest w stanie pracować, prowadzić firmę, czy opiekować się dziećmi i domem i jeszcze inwestować na giełdzie w należyty sposób. Doba ma tylko dwadzieścia cztery godziny i trudno w ten czas jeszcze wcisnąć analizę spółek, śledzenie raportów końcowych czy przeglądanie wykresów. Czy to oznacza, że giełda nie jest miejscem dla zapracowanych? Niekoniecznie, rozwiązaniem może być inwestowanie długoterminowe.
Nie jesteś skazany na lokaty
Naprawdę, brak czasu nie oznacza, że jesteś skazany na łaskawe dwa, trzy procent oferowane przez banki na lokatach i to tych promocyjnych. Na szczęście giełda i inwestowanie na niej zawsze oznacza możliwość wybrania dogodnej strategii, a pośród nich istnieją takie, które wymagają analizy i podejmowania decyzji tylko raz na jakiś czas. W dodatku dostępne są narzędzia, które pokazują dokładnie, kiedy nadchodzi ten moment. To właśnie inwestowanie długoterminowe, które nie polega na łapaniu górki i dołka, a na konsekwentnym i rozłożonym w czasie pomnażaniu kapitału. Tylko, choć inwestowanie długoterminowe nie wymaga aż tak dużego zaangażowania czasu to jednak niesie za sobą cały szereg zupełnie innych wyzwań, dyscypliny i odróżniania tego, co jest krótkim wahaniem od tego, co jest długoterminowym trendem.
Czy jesteś gotowy finansowo?
To najważniejsze pytanie, na które sobie odpowiedz, zanim zdecydujesz się na długi termin. Zapamiętaj, że warto mieć poduszkę finansową, aby nie zostać spłukanym po nieudanej inwestycji. Jak jeszcze zabezpieczyć się przed porażką? Sprawdź na www.nagieldzie.pl. Chodzi tu o to, czy faktycznie jesteś zdecydowany na inwestowanie w horyzoncie kilku lub jeszcze lepiej kilkunastu lat. Nie chodzi tu tylko o to, czy masz odłożone jakieś pieniądze, ale czy masz odłożone środki na funduszu awaryjnym, poduszce bezpieczeństwa i poczucie stabilności. Inwestowanie długoterminowe jest możliwe tylko w przypadku nadwyżki, co do której masz absolutną pewność, że nie sięgniesz po nią, bo twój budżet zupełnie od niej nie zależy. Blokujesz te pieniądze i masz je, ale nie są dla ciebie dostępne.
Czy wytrzymasz psychicznie?
To kolejna z barier, którą trzeba pokonać. Nie możesz nerwowo reagować na każdą zmianę na giełdzie. Musisz przygotować się na stratę i zdefiniować jej wysokość, która jest dla ciebie psychicznie możliwa do zniesienia. Jeśli po każdej zmianie na wykresie, będziesz nerwowo reagować, to inwestowanie długoterminowe nie jest dla ciebie. Musisz być zdyscyplinowany i mieć chłodny umysł, a przede wszystkim umiejętność godzenia się ze stratą i nieotwierania szampana w przypadku zysku. To inwestycja wieloletnia, więc kurs akcji czasem spadnie, by potem wzrosnąć. Przygotuj na to swój rozum.
Nie, nie wystarczy tylko kupić
Strategia inwestowania długoterminowego nie oznacza, że sprowadza się ona tylko do prostego kup i trzymaj. To się nie sprawdzi, chyba że zupełnie wyjątkowo trafisz na wieloletni trend zwyżkowy, ale to rzadkość. Kryzysy po prostu się zdarzają i najpierw trzeba zacząć od wyboru odpowiednich spółek takich, które rokują na rozwój, a potem raz na jakiś czas śledzimy losy akcji. Chodzi właśnie o to, aby w przypadku kryzysu, zdążyć, zareagować i dokonać właściwej wymiany akcji lub się ich pozbyć. Ideałem jest tu dywersyfikacja czasowe, czyli dokupowanie np. raz na kwartał wybranych akcji, po to, by zysk zwiększyć przez dokonywanie transakcji po różnych kursach. Taka dywersyfikacja sprawia, że czasem kupujesz taniej, a czasem drożej, a w ten sposób minimalizujesz ryzyko.
Powiązane tematy
15 kłamstw na temat ludzi bogatych, które wmawiają sobie ludzie biedni
4 powody, przez które ludzie nie oszczędzają wystarczająco dużo pieniędzy
Co to jest strategia inwestycyjna?