14 grudnia 2024

Czy każdy musi pracować na etacie?

W Polsce przyjęło się, że najbardziej stabilna jest praca etatowa. Jeszcze do niedawna to właśnie w ten sposób pracowało najwięcej Polaków. W ostatnich latach jednak sytuacja się zmienia i przybywa tak zwanych umów śmieciowych czyli umów zleceń. Nie brakuje też osób, które decydują się otwierać własną działalność gospodarczą. Zastanówmy się więc nad tym, czy faktycznie jedynie praca etatowa może przynosić zadowolenie.


Najbardziej popularne formy zatrudnienia


W Polsce zdecydowanie najwięcej osób zatrudnionych jest na umowę o pracę. Obok nich funkcjonują także osoby pracujące w oparciu o umowę zlecenia, umowy o dzieło oraz osoby zatrudnione na niepełną część etatu. Wśród aktywnych zawodowo są także przedsiębiorcy, osoby pracujące w oparciu o działalność nierejestrową ale także i rolnicy. Pracodawcy są coraz mniej skłonni aby dawać pracownikom typowe umowy o pracę a zwłaszcza te na czas nieokreślony. Z każdym rokiem przybywa umów zleceń, które co prawda mają pewne minusy w porównaniu do umowy o pracę ale jednocześnie mają też pewne zalety.


Bez etatu można żyć


Okazuje się, że nie wszystkie osoby dążą do tego by mieć stałą pracę i czuję się bardzo dobrze organizując swoją aktywność zawodową w nieco inny sposób. Mowa tutaj na przykład o freelancerach, którzy pracują na kilku umowach o dzieło. Mankamentem takiej sytuacji jest fakt, że nie są tu opłacane składki zdrowotne ani żadne inne. Potrąca się jedynie podatek dochodowy. Są jednak osoby, którym taki układ odpowiada, bo na przykład są ubezpieczone w Krus-ie albo korzystają z ubezpieczenia innego członka rodziny. Nie brakuje też obecnie osób, które pracują na kilku umowach zleceniach, podpisywanych z różnymi pracodawcami. Umowa zlecenie jest nieco lepsza od umowy o dzieło, bo tutaj odprowadzane są składki społeczne, jednak nie zalicza się ona do stażu emerytalnego. Jednocześnie istnieje całkiem spora grupa osób, które nie potrzebują już dodatkowego stażu emerytalnego, gdyż wypracowały minimalny staż. To właśnie osoby w wieku 45 – 60 lat bardzo chętnie pracują na umowy zlecenie. Bardzo cenią sobie niezależność czasową, dlatego podejmują tylko tyle zleceń w miesiącu, na ile mają wolnego czasu. W ten sposób można pracować na przykład przy inwentaryzacjach, wykładaniu towarów w marketach czy metkowanie odzieży.