Zgodnie z nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 4 lipca 2019 roku, wprowadzony został przepis zwalniający przychody osób, które nie ukończyły 26. roku życia z podatku dochodowego. Podobnie, jak w przypadku wielu innych zwolnień i ulg, aby skorzystać z zerowego PIT należy spełnić pewne warunki.
Kto może skorzystać ze zwolnienia?
Przepisy, które weszły w życie z dniem 1 sierpnia 2019 roku, określają, że skorzystać ze zwolnienia mogą wyłącznie osoby przed 26. rokiem życia. Wiek uwzględnić należy według pełnej daty urodzenia.
Ponadto samo zwolnienie z podatku dotyczy tylko określonego w ustawie rodzaju przychodów:
– ze stosunku służbowego,
– ze stosunku pracy,
– pracy nakładczej,
– ze spółdzielczego stosunku pracy,
– z umowy zlecenia.
Osoby, które uzyskują przychody z innych źródeł, takich jak np. umowy o dzieło, najmu czy działalności gospodarczej, mimo spełnienia kryterium wieku, nie mogą skorzystać ze zwolnienia.
Limit kwotowy w latach 2019 i 2020
Zgodnie z ustawą zwolnienie z podatku dochodowego dotyczy przychodów, których suma nie przekroczy kwoty 85 528 zł, czyli kwoty limitu pierwszego progu podatkowego.
W związku z terminem wejścia w życie przepisów znowelizowanej ustawy, tj. 1 sierpnia, w 2019 roku limit ten wynosi 35 636, 67 zł i wliczane są do niego wyłącznie przychody uzyskane po dniu 1 sierpnia.
W przypadku przychodu przekraczającego kwotę limitu, nadwyżka podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych, z uwzględnieniem skali podatkowej.
Oświadczenie pracownika
Zwolnienie z podatku za rok 2019 zostanie uwzględnione w rocznym zeznaniu podatkowym. Podatnik może jednak złożyć oświadczenie, że od 1 sierpnia 2019 roku do 31 grudnia 2019 jego przychody podlegają w całości zwolnieniu z podatku dochodowego. Otrzymawszy takie oświadczenie pracodawca przestanie pobierać zaliczki na podatek dochodowy, w związku z czym pracownik otrzyma wyższe wynagrodzenie.
W 2020 roku pracodawca obligatoryjnie będzie stosował się do przepisów ustawy i oświadczenie pracownika nie będzie już do tego celu konieczne.
W przypadku, gdy podatnik uzyskuje przychody od kilku pracodawców, może on złożyć wniosek, że nie będzie korzystał ze zwolnienia. Ma to na celu uniknięcie dopłaty w rocznym zeznaniu podatkowym w sytuacji gdy zwolnienie stosuje więcej niż jeden pracodawca.
Wniosek ten podatnik będzie musiał składać co roku.
Zerowy PIT jest to duża szansa dla młodych, ponieważ mogą wiele zaoszczędzić dzięki niepobieraniu zaliczki na podatek dochodowy przez pracodawcę. Niestety gdy przekroczą 26 lat przy tej samej kwocie brutto mogą się rozczarować, ponieważ automatycznie dostaną mniej „na rękę”.